Půl sezony za námi, co nás čeká ???

08.01.2014 14:14

Půlka sezony je za námi , do konce zbývají necelé tři měsíce. Pojďme se podívat co se za tu dobu , kdy naši hráči brouzdají ledovou plochu na lounském  ZS stalo. Zároveň je tento článek zaměřen na problémy ve hře a to hlavně na pozici brankářů.

 

DD -  Když jsme začínali na konci srpna minulého roku letní soustředění, dá se říci, že v mnoha ohledech jsme šli všichni do neznáma. A-team se připravoval na novou soutěž - Pražský přebor, přišlo nové vedení a s ním i nové nároky na sezonu. Musím, říci a jsem za to rád, že se přihlásilo každoročně hodně dětí do školy bruslení a také bylo pro mě překvapující počet, který po skončení školičky pokračoval do Slovanu. Přípravka se nám tedy rozrostla a členská základna "malých prcků"začíná být jako dřive - tedy plná.Myslím si, že sám pan předseda je spokojený s počtem dětí v přípravce a nejen on. 

 

Ovšem v průběhu sezony se začaly vyskytovat problém o ročníky výše. Mladší žáci v začátku sezony válcovali jednoho soupeře za druhým, ale teď se nacházejí v menších problémech, kdy několikrát  za sebou prohráli. O Vánocích uspořádali tradiční turnaj Memoriál Milana Pihrta na kterém se sešla hokejová "smetánka" - Liberec,Sparta,Slavia. Slovan bohužel neobstál a skončil poslední, musím ale říci, že určitě nebyl outsiderem, ba naopak. Slovan v některých pasážích hry soupeře přehrával, ovšem narazil na náš největší klubový problém. Tím je jednoznačně "sólování". Tento problém již začíná ve druhé třídě a pokračuje, až do mladších žáků. Starší žáci mají lehce nevýhodu v počtu, nemají tolik hráčů a prohrávají. Je nutné říci, že právě v tomto období(starší žáci - kolem 10-12 let) hráči odcházejí do extraligových klubů, což si myslím , že není úplně dobře, vše záleží na rozhodnutí rodičů a hráče , takže se nechci pouštět s někým do střetu, je to vlastně každého věc.

 

Pojďme se vrátit k problému proč kluci nehrají týmově. Neřekl bych, že to je problém trenéra, ikdyž si na první pohled můžete myslet, že to tak je , rád bych Vás vyvedl z omyu. Kluci ve věku od 6 - 10 let se snaží vše strhnout na sebe, myslí si, že oni jsou ty Jágrové, kteří zachrání svoje mužstvo. Největší vliv na mladé hokejky mají rodiče. Dokud doma uslyší, že oni jsou ti nejdůležitější a nemusí nikomu nahrávat, mohou si dělat co chtějí , tak do té doby budou výsledky takové jaké jsou. Zvláštní výjimkou jsou mužstva hrající na malém kluzišti. Tam individualita ještě stačí , protože se stíhají vrátit do obrany , ovšem na velkém kluzišti to již nejde. Proto se také stává, že po projetí čtyř soupeřových hráčů se povětšinou o pátého zastaví a soupeř pak má volnou cestu do branky domácích. No a co zbylí čtyři hráči na ledě ??? Buď jsou naštvaní z důvodu nenahrání a nebo prostě v danou chvíli neví co mají dělat. 

 

Jak jsem se již zmínil nejvíce se zaměřím na brankáře, kteří podle slov trenérů a z doslechu rodičů nejsou na takové úrovni jako  zmíněné týmy Liberec nebo Sparta. Brankáři Slovanu bohužel také nejvíce doplácejí na špatné návyky svých spoluhráčů.

Jak se říká, každý den není posvícení, někdy se zápas doopravdy nepovede , golman dostane dva nebo tři špatné góly a je více méně po zápase. !!!POZOR!!! tady nastává největší "ALE" celého problému což si napříč celým klubem, a to nejen našim, trenéři,hráči ani samotní rodiče absolutně neuvědomují. 

 

Samozřejmě, že špatné góly do naší brankářské sítě padají a to nejen klukům, ale také mě.Rád bych Vám přiblížil situaci brankáře .Poslední zápas dospělých si mi také nevyvedl, když jsme na Hvězdě po první třetině prohrávali 3:0. Po zápase se na stránkách objevil článek skoro s titulkem "DORN NEMĚL SVŮJ DEN". Přiznávám, že 5 gól, který jsme dostali nebyl moc dobrý, kdy se mi kapitán Hvězdy trefil z úhlu mezi betony, ale první tři góly bych si tak úplně za vinu nedával. A právě první tři branky byli více méně v tomto zápase rozhodující. První gól padl z trestného střílení, kdy Marek Svoboda fauloval ujíždějícího protihráče , který následně proměnil svůj nájezd tvrdou střelou mezi vyrážečku a beton. Druhý gól padl po chybě v obraně, kdy nestačili obránci dobruslit protihráče, který zůstal úplně sám a na hranici kruhů se mě více méně zeptal kam bych chtěl puk umístit. O třetím gólu se asi bavit ani nebudeme, spoluhráč Marek Švarc si puk srazil do branky sám. Stav 3:0, a kritická chvíle kdy člověk, který nikdy nestál na bruslích napíše, že vlastně hází vinu na brankáře. 

Brankář, který je velice závislí na tom, koho má před sebou a také na psychice, potřebuje přijímat od okolí a to hlavně hráčů a trenérů klid a vyrovnanost.Někdy se věc nepovede , jindy jo. Ale jednu věc si musíte uvědomit úplně nejvíc. Když udělá chybu útočník , nic se nestane, zůstává za ním ještě obránce a brankář. Pokud udělá chybu obránce , stále má nás ještě za zády. Ovšem pokud udělá chybu brankář , z 99% z toho bývá gól. Byl bych rád aby se hlavně trenéři,rodiče a samotní hráči uvědomili , že právě brankář je jedna z nejdůležitějších věcí v týmu a podle toho se k ním také chovali. Pokud trenér o přestávce začne něco vyčítat brankáři, ikdyž to třeba byla jeho chyba, může rovnou nechat golmana vystřídat. Je důležité abyste si uvědomili, že každá chyba hráče se napraví lepším způsobem než ta brankáře. Hráč si po chybě jde odpočinout na střídačku , "oklepe se" a jde znovu na led , kde může někoho dohrát u mantinelu a ""nabije" ho to k pokračování. Golman to má právě naopak, jakákoli chyba ho sráží do kolen a zvednout se v polivně zápasu je strašně těžké , dá se říci, že nemožné. 

 

Rozdíl mezi týmy je v každé kategorii úplně jiný. Nejvíc mne zaujal názor některého z rodičů na turnaji o Vánocích , který říkal jak krásně chytá brankář Sparty. Ano je pravda, že chytal skvěle, tito kluci mají dobré hokejové návyky, ale trénují 4x-5x týdně, což je samozřejmě znát. Dalším rozdílem je hra celého mužstva , sehranost obránců a tím pádem i lepší pozice pro brankáře. 

 

Rád bych ke konci sezony udělal jak pro rodiče tak i pro ostatní členy klubu malou "přednášku" o tom jak s golmanem pracovat,mluvit a zacházet společně s Mgr.Jiřím Novákem. Neříkám, že to někdo v klubu dělá špatně, to  v žádném případě, ale spíš bych chtěl lidi inspirovat. Do hry na pozici obránce nebo útočníka není problém se dostat, brankářem se stát už tak jednoduché není a věřte mi, žádná sranda to není.

 

Na závěr bych Vám chtěl popřát dobrou střeleckou mušku, rodičům hodně trpělivosti se svými "hokejkami", trenérům hodně úspěchů na střídačce.

 

Dominik Dorn